ПОПУЛАРНИ ПОРАКИ

Претседателот Иванов во посета на Трескавец

Прочитај повеќе →
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов заедно со својата сопруга Маја денеска го посети манастирот „Успение на Пресвета Богоро...
објавено од : Манастир Трескавец
0 Comments

Пуштен патот до манастирот Трескавец

Прочитај повеќе →
Во присуство на многу граѓани, верници и претставници на Владата, премиерот Никола Груевски, министрите Миле Јанакиески и Елизабета Канческ...
објавено од : Манастир Трескавец
0 Comments

Заврши изградбата на патот до манастирот Трескавец

Прочитај повеќе →
Патот до манастирот Трескавец од денеска е целосно асфалтиран во должина од преку 7,5 километри почнувајќи од Прилеп. Тоа значи дека изведу...
објавено од : Манастир Трескавец
0 Comments

Се асфалтира патот до Трескавец

Прочитај повеќе →
Интензивно се асфалтира патот до манастирот Трескавец, кој според најавите од локалната самоуправа од Прилеп, треба да биде завршен до 28 а...
објавено од : Манастир Трескавец
0 Comments

И Израелци помагаат за обнова на Трескавец

Прочитај повеќе →
СЕ ВРАЌА СТАРИОТ СЈАЈ НА МАНАСТИРОТ Локацијата за манастирот Трескавец е како фрлена котва во камените фигури на природата. Монасите го из...
објавено од : Манастир Трескавец
0 Comments

Концерт на „Дримкол“ за Трескавец

Прочитај повеќе →
Културно-уметничкото друштво „Дримкол“ од Вевчани ќе одржи концерт под наслов „Свадба македонска“ вечерва во 20 часот на сцената на Македон...
објавено од : Манастир Трескавец
0 Comments

Духовен концерт „Страдањата Господови“

Прочитај повеќе →
По повод големиот христијански празник Велигден, на 24 април, во Универзална сала во Скопје, во 20 часот, ќе се одржи духовен концерт „Стра...
објавено од : Манастир Трескавец
0 Comments

Хуманитарен концерт на „Танец“ во Охрид

Прочитај повеќе →
Центарот за култура „Григор Прличев“ од Охрид во соработка со Националниот ансамбл за народни игри и песни „Танец“ синоќа оддржаа хуманита...
објавено од : Манастир Трескавец
0 Comments

Се гради патот до Трескавец

Прочитај повеќе →
Министерството за транспорт и врски во јуни 2012 година објави оглас за доделување на договор за јавна набавка на работи за изградба на пат...
објавено од : Манастир Трескавец
0 Comments

Акција на прилепските бербери и фризери за Трескавец

Прочитај повеќе →
Дваесет и пет од 100 регистрирани фризери во Прилеп, вчера во Центарот за култура „Марко Цепенков“ за само 100 денари ги нудеа своите фризе...
објавено од : Манастир Трескавец
0 Comments

РК Металург за Трескавец

Прочитај повеќе →
Почитувани, Ракометниот клуб Металург ве информира дека средствата собрани од натпреварот против Вардар ПРО, во рамките на СЕХА-лигата, ќе...
објавено од : Манастир Трескавец
0 Comments

Празникот „Младенци“ во Трескавец

Прочитај повеќе →
Традиционално и оваа година во манастирот Трескавец беше чествуван споменот на Светите четириесет севастиски маченици – Младенци и Светит...
објавено од : Манастир Трескавец
0 Comments

Драган Даутовски за Трескавец

Прочитај повеќе →
На 21 март, во Центарот за култура „Марко Цепенков“, Драган Даутовски одржа целовечерен концерт кој беше наменет за обнова на манастирот Тр...
објавено од : Манастир Трескавец
0 Comments

Црковна донација

Прочитај повеќе →
Денес, со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот европски г. Пимен, свештеникот Горан Мантароски од Триенген, Швајцарија, ...
објавено од : Манастир Трескавец
0 Comments

Концерт и претстава за Трескавец

Прочитај повеќе →
На 28 февруари и 1 март во Прилеп ќе се одржат хуманитарен концерт и театарска претстава за обновата на изгорените конаци на манастирот Тре...
објавено од : Манастир Трескавец
0 Comments

„Танец“ играше за Трескавец

Прочитај повеќе →
Прилепчани синоќа го проследија хуманитарниот концерт на „Танец“ и на гостите на вечерта Блага Петреска и Сузана Спасовска, наменет за обно...
објавено од : Манастир Трескавец
0 Comments

Работен состанок

Прочитај повеќе →
На состанокот во Прилеп, на кој присуствуваше министерката за култура г-ѓа Елизабета Канческа-Милевска , градоначалникот на општина Прилеп ...
објавено од : Манастир Трескавец
0 Comments

Културата за Трескавец

Прочитај повеќе →
Во рамки на акцијата „Културата во пресрет на манастирот Трескавец“, ќе бидат изведени низа театарски претстави со кои ќе биде помогната об...
објавено од : Манастир Трескавец
0 Comments

Проектна програма

Прочитај повеќе →
Во доменот на залагањата за обнова и ревитализација на манастирот и неговото функционирање согласно монашкото предание, братството на манаст...
објавено од : Манастир Трескавец
0 Comments

Акција за расчистување

Прочитај повеќе →
Околу 200 прилепчани ја почнаа првата акција за расчистување на изгорените конаци во манастирскиот комплекс „Трескавец“. На педесеттината п...
објавено од : Манастир Трескавец
1 Comments

Синодално соопштение на МПЦ-ОА

Прочитај повеќе →
Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква на својата редовна седница одржана на 7 февруари 2013 г., разгледа повеќе прашањ...
објавено од : Манастир Трескавец
1 Comments

Акциски план за обнова

Прочитај повеќе →
Министерството за култура на РМ, преку НУ Завод и Музеј Прилеп донесе акциски план за итна реконструкција на изгорените конаци, но и започну...
објавено од : Манастир Трескавец
1 Comments

Ден потоа...

Прочитај повеќе →
На 05 февруари 2013 г., стручен тим од конзерватори и архитекти на НУ Завод и Музеј Прилеп, направи увид за штетата од опожарувањето, при шт...
објавено од : Манастир Трескавец
2 Comments

Пожар во Трескавец

Прочитај повеќе →
На 04 февруари 2013, околу 13:30, од оџакот во гостинската соба во западното крило на гостинскиот конак избувна пожар, кој заради силниот ве...
објавено од : Манастир Трескавец
2 Comments